How to write a good job advertisement in IT?

Do programmers and other specialists in the IT industry read job advertisements when they can choose between offers from employers? Of course it is, but the offer must be 100% concrete - without any admixture of generalities and artificial phrases. In today's post, we will look at the most common mistakes in recruitment advertisements and, step by step, we will tell you how the advertisement should look like, which a potential candidate will notice.
DevsPower

31st October 2022

W dzisiejszej sytuacji na rynku doświadczeni programiści nie mają problemu z brakiem pracy. Jedyna trudność w jej znalezieniu polega właściwie na wybraniu wartościowej i najbardziej konkretnej oferty spośród nic niemówiących ogłoszeń. Oferty pracy wyglądające tak, jak ta poniżej, zdecydowanie nie pomagają w procesie rekrutacyjnym żadnej ze stron. Przeciętna oferta pracy (i to niezależnie od branży) wygląda mniej więcej tak:

Zakres obowiązków:

 • praca przy ciekawych projektach

 • praca zgodna z założonym planem

 • rozwiązywanie problemów i raportowanie menadżerowi

Wymagania:

 • umiejętność organizacji pracy

 • umiejętność pracy w zespole

 • sumienność 

 • 2 letnie doświadczenie 

Oferujemy:

 • atrakcyjne wynagrodzenie

 • praca w młodym zespole

 • możliwość rozwoju zawodowego.

Błędów, jakie popełniają osoby konstruujące ogłoszenia IT podobne do podanego przykładu jest wiele. Ich podstawowym problemem jest oczywiście brak konkretów. Wymienianie w ogłoszeniu umiejętności miękkich, takich jak umiejętność pracy w grupie czy sumienność, zamiast umiejętności twardych, takich, jak chociażby  znajomość poszczególnych technologii, znacznie utrudnia cały proces rekrutacji.

Podobnie rzecz się ma z opisem miejsca pracy. Czy naprawdę dobra atmosfera oraz praca w młodym zespole to informacje, jakich oczekuje kandydat? No i wreszcie najbardziej nurtujące pytanie — co to znaczy atrakcyjne wynagrodzenie?

Konsekwencją niepoprawnie skonstruowanej oferty pracy jest zmarnowany czas, przepalony budżet działu HR, bo mimo, iż aplikacji na dane stanowisko może być dużo, większość z nich najprawdopodobniej nie będzie adekwatna do oczekiwań. Co więcej, pozbawione konkretnych informacji ogłoszenie może zniechęcić osoby, które w rzeczywistości sprawdziłyby się w danej pracy. 

Jak zatem powinno wyglądać DOBRE ogłoszenie o pracę w IT? 

Receptą na bliskie ideałowi ogłoszenie rekrutacyjne dla IT jest połączenie sprawdzonych i uniwersalnych dla wszystkich branż zasad pisania ofert oraz garści dodatkowych wskazówek. Przede wszystkim powinno zawierać jak najwięcej szczegółowych informacji na temat tego, kto jest poszukiwany.

 1. Po pierwsze informacje absolutnie kluczowe, dzięki którym kandydat dowiaduje się, gdzie właściwie ma pracować. W ogłoszeniu wręcz nie może zabraknąć opisu rodzaju zatrudnienia oraz lokalizacji firmy. Zdecydowanie należy napisać, w jakim wymiarze godzin jest to praca, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, a także czy istnieje możliwość pracy zdalnej, jaka jest forma zatrudnienia i wynagrodzenie.

 

2. Opis stanowiska i technologii. Ta sekcja wymaga konkretów i dużej precyzji. Źródłem merytoryki jest tu oczywiście manager docelowego zespołu, ale to rolą rekrutera jest czytelne ułożenie treści i podanie informacji w sposób przyjazny dla kandydata:

 

 • zakres obowiązków – warto być rzeczowym i jeśli to możliwe pokazać, ile czasu (np. procentowo) pracownik będzie poświęcał na poszczególne zadania,

 • koniecznie trzeba dołączyć do ogłoszenia opis projektu bądź projektów, nad którymi będzie pracował szukany kandydat. Warto tutaj przywołać branżę, dla której tworzone jest oprogramowanie i pokazać ciekawe wyzwania, z jakimi mierzy się zespół,

3. Wymagania pracodawcy także powinny być jak najprecyzyjniej opisane. 

W tej sekcji należy zawrzeć wszystkie umiejętności, bez których nie ma możliwości objęcia pracy na danym stanowisku. Takie działanie zaoszczędzi czas rekruterów, którzy nie będą musieli przekopywać się przez sterty CV, niespełniających oczekiwań pracodawcy. 

Rozpisując oczekiwania firmy warto pamiętać o podziale wymagań na kluczowe i mile widziane. 

Bardzo ważny jest opis, jak wygląda organizacja pracy. Można pokazać używaną metodykę pracy i dobre praktyki w zakresie procesu wytwarzania oprogramowania

Świetnym sposobem doprecyzowania wymagań jest informacja o stopniu znajomości danej umiejętności. Na przykład,  jeśli szukamy kandydata ze znajomością języka niemieckiego,  powinniśmy napisać, na jakim poziomie jest on wymagany.

4. Co firma oferuje? Atrakcyjnym zarobkom mówimy stanowcze NIE. 

Jeśli pracodawca stawia na konkrety,  musi podać konkretną informację o zarobkach. Widełki płacowe są niezwykle atrakcyjnym elementem ogłoszenia, na które powinna zdecydować się każda rzetelna firma.

Oprócz listy benefitów warto wymienić wszystkie inne korzyści dla pracowników i zalety pracodawcy jak na przykład możliwości szkoleń (jakich?), premie, zniżki pracownicze, wyjątkowe udogodnienia w biurze, perspektywy ścieżki awansu czy dofinansowania na konkretne cele. 

5. O firmie. Należy przedstawić firmę krótko. Unikać korpomowy i informacji zupełnie nieprzydatnych z punktu widzenia kandydata. Warto skupić się na tym, co wyróżnia firmę na tle konkurencji i ma szansę przyciągnąć uwagę aplikujących np. indywidualne historie, robiące wrażenie liczby, unikatowe wyzwania czy produkty. 

6. Zespół, czyli daj się poznać.

Konkrety i merytoryka są podstawą w rekrutacji IT, ale myli się ten, kto sądzi, że deweloperzy nie zwracają uwagi na takie kwestie jak atmosfera i współpracownicy. Z kim będę pracować? Jak liczny jest zespół? Jaka jest w nim struktura? Od kogo będę się uczyć? Jaki jest styl zarządzania? 

Dobrze jest zawrzeć odpowiedzi na te pytania już na etapie ogłoszenia, pokazując kulturę organizacyjną, przez którą rozumiemy m.in. kryteria wynagradzania i awansu, styl komunikacji i wartości firmowe.

Błędy, których należy unikać.

Z pewnością nie warto dać się ponieść wyobraźni ani pokusie lukrowania rzeczywistości. Wszystkie półprawdy prędzej czy później wyjdą na jaw, a wówczas ryzykujemy utratę wartościowego pracownika. Transparentność i partnerska uczciwość w stosunku do potencjalnych współpracowników to jedyna droga do zdobycia ich zaufania i zaangażowania.

I na koniec największy błąd popełniany w ogłoszeniach dla branży IT, czyli pomijanie wynagrodzenia. Czy to się komuś podoba czy nie, jawność płac już na etapie oferty pracy jest obecnie standardem w tej grupie zawodowej. To na podstawie proponowanej kwoty kandydaci podejmują finalną decyzję o wysłaniu swojej aplikacji. Nie opłaca się ukrywać tej informacji, zwłaszcza jeśli jest co pokazać.

Newsletter

Sign up to the Newsletter to gain access to the latest information

Enter your first and last name
Enter your email address

© DevsPower. 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone

When you visit or interact with our sites, services or tools, we or our authorized service providers may use cookies to store information to help provide you with a better, faster and safer experience and for marketing purposes