Usługi

Firma

PL

Jak sprawdzić czy pomysł na aplikację jest dobry i ile jest wart?

Zanim zaczniemy stawiać pierwsze kroki w świecie biznesu opartego na aplikacjach mobilnych, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. W tym wpisie chcemy pokazać jak minimalizować ryzyko, które może być związane z tworzeniem startupu bez odpowiedniej strategii i wiedzy o rynku, klientach i przeszkodach. Bowiem sam świetny pomysł na aplikację to zdecydowanie za mało.

DevsPower Logo
DevsPower

30. czerwiec 2022

WSTĘP

Osoby kreatywne przeważnie nie mają problemów z generowaniem pomysłów na startup. Tym co odróżnia jednak osoby kreatywne od odnoszących sukcesy przedsiębiorców jest umiejętność wyboru najlepszych pomysłów. Takich, które mają największe szanse na sukces. Do weryfikacji tego, czy dany pomysł na nową aplikację jest dobry warto podejść metodycznie, tak aby przeznaczyć na nią jak najmniej czasu i pieniędzy, a jednocześnie osiągnąć jasne rezultaty, które pozwolą podjąć decyzję odnośnie dalszego rozwijania pomysłu.

Czym jest startup mobilny?

Startup to szczególny model prowadzenia biznesu. Jego głównym założeniem jest skalowalność – startupy zakładane są po to, aby szybko rosnąć i stawać się znaczącymi przedsiębiorcami na rynku. Sukces startupu mobilnego oparty jest tworzenie aplikacji mobilnej.

Znaczenie tego typu aplikacji rośnie każdego roku, generując coraz wieksze przychody. Nie jest w więc zaskakujące, że nowe i stare marki rozważają tworzenie własnych aplikacji. Przeciętny właściciel smartfona używa 30 różnych aplikacji każdego miesiąca. Jeśli zaoferujemy odpowiedni produkt – możemy stać się istotnym elementem życia naszych klientów.

Jak wybrać strategię tworzenia aplikacji mobilnej?

 

Pomysł nie wystarczy, aby wystartować z biznesem i osiągnąć sukces w sklepach z aplikacjami. Ogromna większość startupów ponosi porażkę już na wczesnych etapach działalności. Historie sukcesów sprawiają, że wydaje nam się, iż stworzenie tego typu firmy to bułka z masłem. Wszyscy słyszeliśmy o jednorożcach, czyli startupach, które osiągnęły wartość miliarda dolarów. Sposobem na zostanie członkiem tego ekskluzywnego klubu nie jest szczęście, a pomysł poparty dobrym planem i zweryfikowany przez rynek.

Większość startupów, które upadły popełniły jeden zasadniczy błąd – ruszyły wprost do etapu developmentu aplikacji. Nie przechodząc przez właściwy proces, który ma za zadanie ustalić, czy problem, który chcemy rozwiązać, naprawdę istnieje na rynku. Brak solidnej propozycji wartości oznacza niepowodzenie.

Zamiast tego, wspomniane już firmy chciały znacznie skrócić czas uruchomienia aplikacji, wobec czego ich decydenci postanowili pójść na skróty. Pominęli, lub znacznie uprościli proces walidacji i natychmiast przystąpili do budowania aplikacji.

Co należy zweryfikować w pomyśle na startup?

Najważniejszym aspektem weryfikacji pomysłu na startup jest sprawdzenie, czy nasi klienci byliby w ogóle zainteresowani naszą aplikacją. Jednym z najważniejszych czynników jest również ocena, czy potencjalny rynek docelowy jest wystarczająco duży.

Poniżej znajduje się lista pytań, które powinniśmy sobie zadać przy sprawdzaniu pomysłu na startup.

Czy problem, który nasza aplikacja ma rozwiązać w ogóle istnieje?

Pomysł na aplikację to pewnego rodzaju hipoteza dotycząca istnienia problemu lub zidentyfikowania pewnego braku na rynku. Warto jest więc zacząć od samych podstaw i zbadać czy rzeczywiście postawiona przez nas hipoteza jest prawdziwa. Można to zrobić rozmawiając z użytkownikami bądź osobami, które specjalizują się w danej branży, w której nasza aplikacja będzie funkcjonowała.

Po  pierwsze – jaki rodzaj problemu chcemy rozwiązać dzięki naszej apce? Dowiedz się, w jaki sposób Twoja marka może sprawić, że życie będzie wygodniejsze i po prostu lepsze. Czy będzie ona dostarczać rozrywkę, edukować, inspirować, pomagać ludziom podczas codziennych zajęć? Wiele zadań można zoptymalizować, zautomatyzować lub uprościć dostarczając aplikację z odpowiednim zestawem funkcji.

Następnie zastanów się, jakie korzyści możesz zaoferować swoim potencjalnym klientom. Co dostaną w zamian za ściągnięcie Twojej aplikacji? Tutaj pojawia się kolejne pytanie – dlaczego powinni oni wybrać Ciebie, a nie konkurencję? 

Czy produkt odpowiada potrzebie?

Jeżeli problem, który zidentyfikowaliśmy rzeczywiście występuje, należy sprawdzić czy aplikacja spełni swoje zdanie. Trzeba zastanowić się przede wszystkim jaka jest szansa, że tworzony produkt spełni oczekiwania użytkowników i rozwiąże ich problem.

Czy jest wystarczająco duży rynek docelowy na naszą aplikację?

Zakładając, że problem okazał się realny, a nasza aplikacja spełni swoje zadanie, wciąż musimy ją sprzedać wystarczającej liczbie osób. Wtedy będziemy mogli mówić, że osiągnęliśmy sukces. Warto policzyć jak dużą liczbę firm, osób czy instytucji dotyka zidentyfikowany problem.

Aby zrozumieć lepiej swoją grupę docelową, spróbuj opisać kilka person, czyli wyobrażeń Twoich idealnych klientów. Musisz zrozumieć, w jakim celu i z jakiego powodu będą chcieli korzystać z Twojego produktu. 

Jaką wartość zyskają użytkownicy dzięki Twojej apce? 

Aby zrozumieć lepiej swoją grupę docelową, spróbuj opisać kilka person, czyli wyobrażeń Twoich idealnych klientów. Musisz zrozumieć, w jakim celu i z jakiego powodu będą chcieli korzystać z Twojego produktu. 

Najważniejszym celem jest dostrzeżenie, czego brakuje w branży, w której działasz. W ten sposób dowiesz się, czego nie oferują marki z Twojej niszy – ale Ty możesz. 

 

Czy klienci są w stanie zapłacić odpowiednią cenę?

Stworzenie aplikacji jest kosztowne. Oprócz samego kosztu jej zbudowania dojdą także koszty operacyjne, marketingowe i sprzedażowe. Należy więc się zastanowić – a najlepiej także zweryfikować z grupą docelową – czy rozwiązanie problemu przez Twoją aplikację będzie dla nich warte tyle, ile sobie założyłeś.

Czy Twój przekaz jest jasny?

Twój pomysł jest dla Ciebie oczywisty, logiczny i sensowny, natomiast nie musi być rozumiany w ten sam sposób przez użytkowników i grupę docelową. Być może, opisując aplikację, używasz słów lub konceptów, które są obce Twoim użytkownikom. Może się zdażyć, że z jakichś względów nie są oni w stanie zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi w rozwiązaniu jakie zaproponowałeś. Pamiętaj – to klient ma zawsze rację, więc jeśli Twój przekaz jest niejasny, zamiast zmieniać klienta warto zastanowić się nad zmianą lub adaptacją przekazu zgodnie z oczekiwaniami klientów.

 

Jaka jest wartość pomysłu?

 

Pora na twardą rzeczywistość. Nawet najlepszy pomysł na aplikację mobilną jest warty tyle… ile kawa, którą pijesz, opowiadając o nim zaufanemu przyjacielowi podczas przerwy w pracy. Sam w sobie nie podlega żadnej ochronie. 

Bez obaw, odsetek ludzi na świecie, który mógłby sobie pozwolić na realizację tego typu projektu, jest niewielki. Prawdopodobieństwo, że akurat chlapniesz językiem przy inwestorze, gotowym ukraść czyjąś koncepcję i wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na aplikację mobilną, jest naprawdę znikome. 

Zanim zgłosisz się do firmy tworzącej tego typu rozwiązania, opowiadaj, pytaj, zasięgaj opinii różnych ludzi.

To pierwsze, co powinieneś zrobić, gdy przyjdzie Ci do głowy jakaś rewolucyjna idea. Przećwicz na rodzienie i znajomych mówienie o swojej aplikacji. Jaki ma charakter? Jakie problemy rozwiązuje? Kto będzie z niej korzystał? 

Gdy otrzymasz już pierwszy feedback, uderz w stronę potencjalnych klientów. Zbadaj ich potrzeby i bolączki. Sprawdź, czy na pewno Twój produkt ułatwi im życie. Możesz w tym celu skorzystać z tradycyjnych lub tych bardziej nowoczesnych metod analizy. 

Tradycyjne metody analizy pomysłów biznesowych

 

Nazwa bierze się od angielskich akronimów: S – Strengths (mocne strony), W – Weaknesses (słabe strony), O – Opportunities (szanse) oraz T – Threats (zagrożenia).

Mocne i słabe strony odnoszą się do naszego pomysłu, a szanse i zagrożenia związane są z otoczeniem zewnętrznym, rozumianym jako branża czy rynek, na którym działamy. Jest to bardzo rozpowszechniona metoda, którą możemy swobodnie wykorzystać w analizie każdego przedsięwzięcia. Nie jest na pewno wystarczająca, aby na jej podstawie móc podjąć decyzję, ale stanowi dobrą bazę do dalszych rozważań.

to analiza opłacalności pomysłu biznesowego. Często jesteśmy poproszeni o zaprezentowanie biznesplanu, gdy staramy się np. o dofinansowanie.

W przypadku startupów biznesplan analizuje jedynie stronę finansową naszego przedsięwzięcia, pozwala nam oszacować koszty oraz zysk po odliczeniu niezbędnych nakładów pieniężnych. W żaden sposób nie daje nam jednak odpowiedzi czy istnieje zapotrzebowanie na nasz produkt.

Podobnie jak w przypadku biznesplanu, badanie rynku może mieć swoje ograniczone zastosowanie w przypadku startupów, gdyż przeważnie nie odpowiada na najważniejsze pytanie: czy użytkownicy potrzebują mojego produktu? Warto zadbać przy okazji o takie formułowanie pytań w ankietach czy wywiadach z użytkownikami, aby nie naprowadzały one respondentów na konkretne odpowiedzi. 

 

Warto skorzystać z inkubatora w szczególności jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasz pomysł jest rzeczywiście dobry lub czy znajdziemy odpowiednio dużą grupę docelową, która będzie nim zainteresowana. W takim wypadku nie będziemy musieli tracić czasu ani pieniędzy na zakładanie działalności, ani na jej prowadzenie.

Nowoczesne metody szybkiej i taniej weryfikacji pomysłu na aplikację.

Najlepiej zweryfikować pomysł w taki sposób, aby w ogóle nie budować produktu, a nawet samego prototypu czy tzw. Minimum Viable Product. Celem powinno być jednak odwzorowanie potencjalnych funkcjonalności lub imitacja aplikacji, tak by użytkownik uwierzył, że ona już istnieje. Chcemy w końcu sprawdzić, czy użytkownik chciałby ten produkt kupić.

 

Reklamy

to jeden z najszybszych i najlepszych sposobów na sprawdzenie naszego pomysłu. Tworzymy profil naszego produktu w mediach społecznościowych. Opisujemy krótko naszą aplikację. Za pomocą postów sponsorowanych, reklam docieramy do ustalonej wcześniej grupy docelowej, do której chcemy trafić. Na zakończenie kampanii reklamowej możemy porównać wyniki tego jak zachowywali się odbiorcy: ilu z tych, którzy zobaczyli naszą reklamę kliknęło w nią (co będzie oznaczało pewne zainteresowanie naszym produktem). 

Landing page

polega na stworzeniu prostej strony, która będzie „przedłużeniem” sposobu weryfikacji przez reklamę. W tym wypadku reklamy z np. Facebooka przenoszą nas na stronę internetową, gdzie widzimy dalszą prezentację naszego rozwiązania oraz „opcję kupna” naszego produktu.

To co możemy zrobić, to stworzenie przycisku „kup teraz” lub “pobierz aplikację”, po przyciśnięciu którego nic się nie będzie działo po stronie użytkownika, ale my dostaniemy notyfikację o tym, że ktoś w niego kliknął. W ten sposób idziemy krok dalej niż w przypadku reklamy w mediach społecznościowych. Nie tylko mierzymy zainteresowanie i klikalność w reklamę, ale również decyzję zakupową związaną z kliknięciem przycisku. 

Przedsprzedaż

Oprócz postawienia strony czy kampanii reklamowej, możemy również skorzystać z opcji własnej przedsprzedaży. W tym wypadku na naszej stronie internetowej tworzymy bramkę płatniczą i umożliwiamy wcześniejsze zamówienie produktu np. w promocyjnej cenie.

Prezentacja u klienta

to bardzo dobra metoda, szczególnie w przypadku rozwiązań software’owych, z przeznaczeniem dla firm (B2B), dla których stworzenie wspomnianego prototypu lub MVP może być bardzo drogie. Umawiamy się z potencjalnym klientem na rozmowę o naszym produkcie, przygotowujemy prezentację, a nawet możemy załączyć w prezentacji wizualizacje, czy „screenshoty naszego produktu”. Podczas spotkania, opowiadamy o naszym produkcie tak, jak go sobie wyobrażamy. Analizujemy pytania, wątpliwości, poziom zainteresowania. Tego typu spotkanie potrafi być nieocenionym warsztatem dla naszego pomysłu, szczególnie istotnym, gdy druga strona wierzy w to, że jest to realny produkt.

Zmierzenie zainteresowania i trendów

Jednym ze sposobów na zorientowanie się czy nasz pomysł jest ważny i czy wpisuje się w trendy, jest sprawdzenie jak często internauci szukają fraz z nim związanych w internecie. 

Porównanie z konkurencją

Jednym z etapów walidacji pomysłu na aplikację jest identyfikacja konkurencji. Zarówno bardzo duża konkurencja i wiele podobnych rozwiązań istniejących na rynku, jak i kompletny brak konkurencji będą złymi informacjami. Dlaczego?

Z jednej strony jeśli rynek jest nasycony takimi rozwiązaniami, to może się okazać, że dla małej nowej firmy nie ma już w nim miejsca. Z drugiej strony brak jakiejkolwiek konkurencji może oznaczać, że nie ma zapotrzebowania na taki produkt lub problem, na którym opiera się pomysł nie istnieje lub stworzenie tego produktu jest niemożliwe albo nieopłacalne.

 

Grupy na Facebooku

O ile zasięgi profili na Facebooku są słabe, o tyle zasięgi grup prezentują się o wiele lepiej. Możemy dołączyć do jednej z grup, w której znajdują się nasi docelowi klienci i wrzucić pytanie, propozycję lub temat do rozmowy związany z naszym pomysłem. Poprzez interakcję z użytkownikami, zobaczymy jakie są ich nastroje, pytania, uwagi, komentarze.

ProductHunt

to serwis w którym debiutują różnego rodzaju produkty i aplikacje, a społeczność komentuje i głosuje na te pomysły, które najbardziej przypadną im do gustu. To idealne miejsce dla wszelkich produktów lub usług cyfrowych. W przypadku ProductHunt zasadniczym minusem jest to, że musicie w tym wypadku posiadać chociaż minimalnie działający produkt.

Kampania crowdfundingowa

polega na zebraniu funduszy od tzw. „wspierających” na stworzenie aplikacji.Obecnie można zbierać fundusze na największych, globalnych platformach crowdfundingowych takich jak Kickstarter czy Indiegogo.

W przypadku crowdfundingu produkt nie musi być w pełni gotowy, aby mógł pojawić się w kampanii. W większości przypadków regulaminy platform crowdfundingowych wskazują, że produkt ten musi posiadać jedynie prototyp. Jako, że prezentacja prototypu odbywa się w większości w formie filmu wideo, to prototyp ten może być naprawdę bardzo prosty, czy nawet pozbawiony większości funkcji – ważne, żeby końcowy produkt był zgodny z informacjami zawartymi w samej kampanii.

 

Czego unikać podczas sprawdzania pomysłu na aplikację?

 

Testowanie z rodziną i znajomymi

Istnieje spora pokusa, żeby zweryfikować nasz pomysł z naszymi najbliższymi. Sęk w tym, że nasi bliscy mogą nie chcieć nas negatywnie rozczarować, przez co ich odbiór będzie nieobiektywny, a co za tym idzie niereprezentatywny dla ogółu użytkowników.

Udowodnienie na siłę, że pomysł jest dobry.  

Może się zdarzyć, że pomysł będzie się nam tak bardzo podobał, że będziemy szukali tylko argumentów „za”, aby potwierdzić naszą hipotezę, że to naprawdę fenomenalny pomysł. Co więcej, możemy odrzucać wszelkie negatywne komentarze lub sygnały. Często możemy to robić po prostu podświadomie. Warunkiem dobrze przeprowadzonej weryfikacji pomysłu jest obiektywne podejście do eksperymentu.

Zbyt długie sprawdzanie pomysłu.

Weryfikacja pomysłu powinna być możliwie szybka, gromadząc w jak najkrótszym możliwym czasie jak najwięcej informacji. Startupy znane są z tego, że działają szybko, co jest ich największą zaletą w rywalizacji z korporacjami. Pamiętaj, że zawsze istnieje ktoś, kto może pomyśleć o podobnym rozwiązaniu.

Co po eksperymentach i sprawdzeniu pomysłu?

Najważniejsze pytanie jakie przedsiębiorca powinien sobie zadać to: „wchodzę w to, czy nie wchodzę?”. Decyzja powinna bazować na danych pozyskanych z przeprowadzonych testów, a także samej wierze w powodzenie tego produktu.

 

Przed ostateczną decyzją, należy przede wszystkim:

  • Zebrać i przeanalizować dane – najlepiej zebrać tyle obiektywnych i niepodważalnych danych ile się da. 

  • Wyciągnąć wnioski i konkluzje – bazując na danych, należy rozszerzyć hipotezy, uformować pewne konkluzje i wyciągnąć wnioski. Należy zadać sobie następujące pytania: czy miałem rację, że to jest spory problem? Czy moi klienci rozumieją mój przekaz? Czy moi użytkownicy potrzebują mojego rozwiązania? Czy moi użytkownicy są gotowi zapłacić za moje rozwiązanie?

  • Skonsultować się – jako pomysłodawcy, często jesteśmy subiektywni i przez własny entuzjazm nie potrafimy realistycznie spojrzeć na nasze własne pomysły i ich odbiór przez użytkowników. Najlepiej skonsultować wyniki naszych analiz i badań z osobą/firmą postronną, która będzie w stanie nam doradzić i rzucić chłodnym okiem na efekty naszej pracy.

Nasza agencja utalentowanych i doświadczonych projektantów i programistów doskonale sie sprawdzi na tym etapie:)

 

Jak więc rozpocząć tworzenie aplikacji mobilnej? 

Zatrudniając lub outsourcingując developerów – zazwyczaj jest to software house lub agencja z doświadczeniem i wiedzą o startupach. Firmy takie jak DevsPower wiedzą bardzo dobrze, jak przekształcić pomysł na aplikację w realny produkt.

Wiele czynników wpływa na cenę zbudowania aplikacji mobilnej. Rodzaj apki, ilość funkcji, technologia, skalowalność oraz oczekiwana data uruchomienia produktu.

DevsPower to doświadczony zespół budujący aplikacje. Dzielimy się przemyśleniami na temat kosztu tworzenia oprogramowania mobilnego w oparciu o nasze poprzednie projekty.

Aby stać się częścią branży aplikacji mobilnych, trzeba pokonać długą drogę. Jeśli funkcjonalności przez Ciebie oferowane zafascynują ludzi i zachęcą ich do używania Twojej apki – osiągniesz sukces. By to zrobić, musisz planować i ustalać strategię przez cały proces produkcji.

Dlatego zanim zabierzesz się za tworzenie aplikacji, to znaczy nawiążesz kontakt z wykonującą je firmą, nie omijaj opisanych wyżej kroków. W myśleniu o projekcie pomogą Ci brief oraz strategia MVP, o którym opowiemy w kolejnym wpisie blogowym.

Napisz do nas, jeśli masz już w głowie pomysł na projekt i potrzebujesz niezawodnego partnera biznesowego, który pomoże Ci osiągnąć cel. Spotykamy się z Tobą i Twoim zespołem, aby dowiedzieć się więcej o Twoim pomyśle, projekcie i celu. Następnie nasz zespół stworzy plan działania i propozycję dla Twojego projektu.

SKONTAKTUJ SIE

Masz jakieś pytania?

Oprogramowanie dedykowane nie ma przed nami tajemnic. Jeśli potrzebujesz zaufanego kontrahenta - napisz do nas

Natychmiast się z Tobą skontaktujemy

© DevsPower. 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone

Kiedy odwiedzasz lub wchodzisz w interakcję z naszymi witrynami internetowymi, usługami lub narzędziami, my lub nasi autoryzowani usługodawcy możemy używać plików cookie do przechowywania informacji, aby pomóc Ci zapewnić lepsze, szybsze i bezpieczniejsze doświadczenie oraz w celach marketingowych