Usługi

Firma

PL

Co to jest Minimum Viable Product?

MVP - Minimum Viable Product, czyli Minimalnie Satysfakcjonujący (użytkownika) Produkt, jest bardzo uproszczoną, posiadającą jedynie podstawowe funkcjonalności wersją naszej aplikacji, która służy weryfikacji naszego pomysłu. Z tego artykułu dowiesz się czy tworzenie MVP produktu ma sens, co to jest MVP oraz jaką rolę pełni w procesie tworzenia produktów cyfrowych.

DevsPower Logo
DevsPower

7. lipiec 2022

Czy trzeba mieć produkt, żeby zweryfikować pomysł na startup?

Nie. Możesz zweryfikować pomysł nawet bez gotowego produktu. Co więcej, możesz także zacząć sprzedawać rozwiązanie bez gotowego produktu.

Postaw sobie wyzwanie: spróbuj doprowadzić pomysł na startup najdalej jak tylko możesz, bez budowania czegokolwiek. To może być dojście do etapu rozmów z potencjalnymi klientami, pokazując im wizualizacje gotowego produktu (wciąż nieistniejącego) lub nawet jego sprzedaż w formie przedsprzedaży.

Co na tym zyskujesz? Przede wszystkim tanie i szybkie przetestowanie pomysłu, za który klienci chcą płacić realnymi pieniędzmi, a nie obietnicami czy zainteresowaniem.

Możesz do tego celu użyć MVP.

Czym właściwie jest?

Weźmy przykład z życia – jeżeli chcemy zacząć biegać, to nie zaczynamy od kupna najlepszych butów i sprzętu, tylko zakładamy nasze zwykłe stare buty i idziemy biegać. Chcemy sprawdzić czy będzie nam się to podobać. Nasze stare buty stały się w ten sposób naszym MVP. Być może są niewygodne, nie są przystosowane do biegania, dodatkowo nie posiadamy ze sobą zegarka mierzącego nasze tętno ani szybkość biegu. Jesteśmy jednak w stanie za pomocą starych butów sprawdzić najbardziej podstawową rzecz – czy podoba nam się bieganie i czy chcemy kontynuować naszą podróż ze sportem. Zaletami takiego MVP jest więc szybkie sprawdzenie, czy coś nam się podoba czy nie, bez wydawania na to dużego kapitału finansowego.

Często oglądając sukcesy startupów takich jak AirBnB czy też Facebook wydaje nam się, że ich produkty wyglądały imponująco od samego początku – a wcale tak nie było. Wynika to stąd, że poznaliśmy te produkty dopiero w fazie dojrzałości. 

Fizycznie niemożliwe jest, aby np. w dwa tygodnie stworzyć atrakcyjną wizualnie i funkcjonalnie aplikację. Nie należy więc przejmować się nadto tym, że nasz produkt odstaje znacząco od naszej wizji i oczekiwań w pierwszym podejściu – MVP to dopiero początek naszej drogi z produktem.

Głównymi zaletami zbudowania MVP jest więc możliwość wcześniejszego przetestowania produktu przez rzeczywistych użytkowników oraz rozwijanie produktu zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem rynku i na podstawie informacji zwrotnej od użytkowników.

Fakt zderzenia naszych wyobrażeń o produkcie z rzeczywistością, jaką jest feedback od klientów nie był możliwy w tradycyjnym podejściu biznesowym. Wykonywane badania rynku czy też ankiety nie są w stanie ukazać w tak zaawansowanym stopniu odbioru naszego produktu, albowiem użytkownik nie wchodzi w bezpośrednią interakcję z nim.

W czym jeszcze przyda się MVP?

  1. Zweryfikujesz czy grupa docelowa została dobrze przez Ciebie określona.

  2. Pomoże Ci  zidentyfikować najważniejsze błędy w założeniach dotyczących sposobu, w jaki użytkownicy będą korzystać z aplikacji.

  3. Zweryfikujesz produkt z rzeczywistymi użytkownikami, którzy nie są częścią zespołu bądź bliskimi znajomymi – jest to pierwsze zetknięcie produktu ze światem zewnętrznym, użytkownikami, którzy nie będą rozumieli konceptu produktu przed jego użyciem i nie będą nam życzliwi.

  4. Stosunkowo tanio i szybko zweryfikujesz potrzebę biznesową na produkt, dzięki skupieniu się na zestawie najważniejszych dla klienta funkcjonalności.

  5. Przekonasz się, jakie oczekiwania użytkowników zostały spełnione, a które nie.

  6. Zweryfikujesz czy klienci są skłonni zapłacić za Twój produkt.

  7. Zdyscyplinujesz zespół startupu, tak aby skupić się na najważniejszych funkcjonalnościach i zastosowaniu naszego produktu.

  8. Zaangażujesz użytkowników w proces budowy produktu.

  9. Zwiększysz wiarygodność w rozmowach z potencjalnymi inwestorami, dzięki walidacji idei biznesowej z rzeczywistymi użytkownikami.

  10. Ograniczysz czas na tworzenie funkcjonalności, których konsumenci nie pragną bądź nie używają.

Różnica między MVP a prototypem

Zarówno MVP, jak i prototyp są sposobami na przetestowanie naszego pomysłu biznesowego. MVP jest jednak samodzielnie działającym produktem, w przeciwieństwie do prototypu, który przeważnie imituje funkcjonalności i jego jedynym zastosowaniem jest zebranie feedbacku od użytkowników.

Prototyp jest przeznaczony wyłącznie do testów, a jego twórcy nie zakładają, że będzie on użytkowany jak zwykły produkt. MVP w teorii jest w stanie zaspokoić potrzeby klienta i technicznie być przygotowanym na długotrwałe użytkowanie w naturalny sposób.

Na co zwrócic uwagę tworząc MVP?

1. Skup się na tym, co jest podstawową funkcjonalnością.

Przy budowaniu MVP należy skupić się na podstawowym pomyśle tak, żeby przy minimalnym budżecie zbudować odpowiedni produkt, który przyciągnie „wczesnych użytkowników”, a ci zostawią nam feedback.

2. Przygotuj się na zbieranie informacji zwrotnej.

Aplikacja powinna być na to przygotowana. Statystyki używalności aplikacji powinny być czytelne i jednoznaczne, a użytkownicy powinni mieć możliwość oceny funkcjonalności, nawet na forum, grupie czy w samej aplikacji.

3. Zminimalizuj koszty developmentu.

Krótszy czas developmentu zdecydowanie obniży koszty powstania MVP. Środki, które zaoszczędzisz, będziesz mógł przeznaczyć na wprowadzanie funkcjonalności i rozwoju aplikacji po zebranym feedbacku.

Nawet jeśli rozwiązanie nie jest wystarczająco dopieszczone, lepiej współtworzyć je z użytkownikami niż samemu wymyślać funkcjonalności, których potrzebują Twoii klienci. Najlepiej oddać im głos, tak aby oni sami przyszli ze swoimi problemami, wskazując na braki w naszym produkcie. Warto także wysłać zaproszenie do przetestowania naszego produktu do jak największej liczby osób.

Jakie błędy popełniane są podczas tworzenia MVP?

  1. Ograniczanie się do małej liczby niezróżnicowanych użytkowników (np. kilku osób lub firm o podobnych potrzebach), co powoduje, że feedback nie jest uniwersalny.

  2. Testowanie MVP z osobami posiadającymi zbyt dużą wiedzę o produkcie (np. członkowie zespołu startupu), przez co niemożliwe jest zweryfikowanie czy produkt jest intuicyjny i prosty do obsługi dla osoby, która widzi go po raz pierwszy.

  3. Testowanie MVP z osobami nadmiernie nam życzliwymi (np. rodzina czy przyjaciele), którzy mogą nie mieć odwagi przekazać nam negatywnych komentarzy.

Jak mierzyć sukces MVP?

MVP jest wystarczające w momencie w którym założyciele czują, że dostarczają określoną wartość dla użytkowników swojego produktu. 

Najważniejszą rzeczą jest tutaj odpowiedzenie sobie na pytanie: czy mój produkt pokaże klientowi przyszły potencjał gotowego rozwiązania? Czy MVP zweryfikuje moje główne założenia i problemy, z którymi mierzą się moi potencjalni klienci? Jeżeli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, wtedy z pewnością MVP jest gotowe do tego by się nim podzielić ze światem zewnętrznym.

Warto jednak pamiętać, by w momencie testowania MVP nie pozostawiać użytkowników samych sobie, tzn. nie wysłać im produktu czy dać do niego dostępu, a później odezwać się do nich dopiero po miesiącu, żeby zebrać wyniki testu. Wskazane jest obserwowanie sposobu, w jaki użytkownicy korzystają z naszego produktu, pytanie ich o wątpliwości czy pierwsze wrażenie. Nie należy wahać się zadawać im pytania, dyskutować z nimi czy też analizować na bieżąco poszczególnych fragmentów naszego produktu. Dzięki takiemu feedbackowi „na żywo”, możliwe jest automatyczne poprawianie wychwyconych błędów bądź implementacja pomocnych podpowiedzi które zostały podsunięte przez użytkowników. 

Czy warto zlecić stworzenie MVP?

MVP jest pierwszym realnym zetknięciem się produktu czy jego zalążku z użytkownikami, tak więc dobrą praktyką jest, aby kluczowy udział w jego tworzeniu mieli założyciele, a nie zewnętrzny zespół specjalistów lub inna firma.

Idealną sytuacją jest gdy wśród założycieli i pierwszych pracowników startupu przeważają osoby z wykształceniem technicznym, które są w stanie same doprowadzić koncept i pomysł do etapu MVP, czyli pierwszej „używalnej” wersji produktu. Wtedy pytanie odnośnie zlecania zewnętrznym podwykonawcom budowy produktu nawet się nie pojawia.

Co jednak w sytuacji gdy wśród pomysłodawców nie ma osób z kompetencjami technicznymi? Po pierwsze warto się zastanowić czy można w inny sposób przetestować pomysł, np. imitując działanie aplikacji. Jeżeli jednak to okaże się niewystarczające, warto poszukać freelancerów, software house lub biuro projektowe do stworzenia MVP dla naszego startupu.

Skorzystanie z freelancerów będzie zapewne tańsze, jednak software house albo biuro projektowe gwarantują, większą pewność co do jakości wykonania MVP. Zlecenie stworzenia MVP wiąże się jednak z kosztem, który ponieść z własnej kieszeni będą musieli założyciele.

Decydując się na współpracę z DevsPower po przeanalizowaniu Twojego pomysłu w pierwszej kolejności otrzymasz makietę lub prototyp Twojej strony/aplikacji. Po przygotowaniu wstępnej wersji, rozpoczynamy proces weryfikacji, aby jak najszybciej otrzymać feedback i stworzyć jak najbardziej satysfakcjonującą wersję.

Ile kosztuje MVP? Jak długo zajmuje stworzenie MVP?

Trudno podać konkretny zakres cenowy, szczególnie, że w optymalnej sytuacji MVP jest tworzone na bardzo wczesnym etapie rozwoju startupu przez współzałożycieli, którzy nie pobierają pensji.

Dlatego lepiej zadać pytanie jak długo powinno trwać przygotowywanie MVP. Tutaj wszystko będzie zależeć od branży, w której obraca się startup oraz od samego produktu.

Niektóre programy czy aplikacje można stworzyć przy użyciu narzędzi open source, przez co MVP może zostać stworzone w ciągu tygodnia. 

Należy również zwrócić uwagę, że w branżach które są bardzo mocne regulowane – np. branża medyczna czy finansowa – nawet najprostsze MVP będzie musiało być zgodne z rygorystycznymi wymaganiami prawnymi.

PODSUMOWANIE

Konkluzja dotycząca MVP jest taka – testować, testować i jeszcze raz testować. To procedura, która pozwoli nam wyeliminować wiele błędów i potknięć. Wczesne testowanie to kluczowy etap każdego startupowego sukcesu.

Aby stać się częścią branży aplikacji mobilnych, trzeba pokonać długą drogę. Jeśli funkcjonalności przez Ciebie oferowane zafascynują ludzi i zachęcą ich do używania Twojej apki – osiągniesz sukces. By to zrobić, musisz planować i ustalać strategię przez cały proces produkcji. Najlepiej z dobrym partnerem jakim niewątpliwie jest DevsPower.

Newsletter

Zapisz się do Newsletter'a, aby uzyskać dostęp do najświeższych informacji

Podaj swoje imię i nazwisko
Podaj swój adres e-mail

© DevsPower. 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone

Kiedy odwiedzasz lub wchodzisz w interakcję z naszymi witrynami internetowymi, usługami lub narzędziami, my lub nasi autoryzowani usługodawcy możemy używać plików cookie do przechowywania informacji, aby pomóc Ci zapewnić lepsze, szybsze i bezpieczniejsze doświadczenie oraz w celach marketingowych